اگر شما دارای طبیعت سرد هستید و به دنبال گیاه پر مزیت برای استفاده شخصی هستید، این متن را از دست ندهید.

گیاه ترخون؛ گیاهی است با طبع گرم و فوق العاده مفید برای بدن. همچنین عطر و بوی بسیار عالی دارد. شما میتوانید از آن به عنوان چای و یا در پخت بعضی از غذا ها استفاده کنید چون عطر وبو و طعم بینظیری به خوراک میبخشد‌..

حال اگر میخواهید این گیاه مفید را که خواص آن ثابت شده است، رایگان داشته باشید؛ میتوانید خودتان آن را بکارید.
فقط کافی است حتی یک خانه آپارتمانی کوچک داشته باشید‌. تنها چیز مهمی که نیاز دارید، نور طبیعی خورشید، و خاک مناسب است.
قبل از کاشت این گیاه پر خاصیت، ضروری است که روش های کاشت آن را به طور کامل بدانید…

گیاه ترخون را میتوانید هم در گلدان و هم درباغچه بکارید. اگر تصمیم دارید آن را در گلدان کشت کنید باید سعی کنید خاک مناسبی فراهم کنید؛ برای مثال خاک گلدان شما باید از خاک باغچه، ماسه، ورمی کمپوست و دیگر مواد غنی استفاده وآنها را باهم ترکیب کنید که زهکشی مناسبی هم داشته باشد و در نتیجه، کیفیت گیاه شما هم بالا میرود.

نور مناسب :

به یاد داشته باشید که گیاه ترخون برای رشد، به نور زیادی نیاز دارد پس تفاوتی ندارد در گلدان میکارید یا در باغچه، باید نور مناسب فضا را در نظر بگیرید. لازم به ذکر است نور خورشید بهترین نور طبیعی است که گیاه ترخون میتواند با آن به خوبی رشد کند.

میزان آبیاری:

این گیاه نیاز آنچنانی به آبیاری ندارد. اگر در باغچه کاشته میشود روزی یک بار ترجیحا بعد از ظهر به آن آب بدهید و اگر در گلدان کشت میکنید، هنگامی که خاک روی گلدان خشک شد، این گیاه نیاز به آبیاری دارد.

شما از سه طریق میتوانید گیاه ترخون را کشت کنید:

۱. کاشت از طریق بذر ترخون:

شما میتوانید هم به صورت غیر حضوری از فروشگاه های اینترنتی و هم به صورت حضوری از عطاری ها یا گلخانه ها، بذر ترخون را تهیه نمایید و سپس آن را در یک گلدان کوچک و یا در گلخانه بکارید و از آن نگهداری کنید معمولا ترخون سه بار در سال برداشت میشود.

کاشت بذر ترخون در گلدان:

توجه کنید گلدانی که برای کشت گیاه ترخون انتخاب کرد اید، از لحاظ اندازه و فضا، مناسب باشد. سپس حدود یک سوم آن را با خاک مناسب پر کنید. حالا بذر های ترخون را با فاصله ی مناسب و جدا از هم روی خاک بگذارید و بعد روی آن خاک و کود بریزید و در مکان مناسب قرار دهید.

کود شیمیایی گرانول را می توانید برای رشد بیشتر بذرهای ترخون مورد استفاده قرار دهید.

۲. کاشت از طریق ریشه ترخون:

اگر برای اولین بار است از این روش استفاده میکنید و تا کنون ریشه گیاه ترخون نداشته اید، میتوانید آن را از گلخانه ها تهیه کنید.
ابتدا تا نصف گلدان خاک مناسب قرار بدهید و سپس ریشه ی گیاه ترخون را به آرامی به روی خاک بگذارید و اطرافش را با خاک و کود پر کنید و آبیاری کنید.

۳. کاشت از طریق قلمه زنی:

در این روش مانند روش قبل شما به یک گیاه ترخون نیاز دارید.
کاری که باید انجام بدهید این است که ساقه ای از گیاه ترخون که دیگر نازک نیست و ضخیم شده را جدا کرده و در گلدان دیگر مانند دو روش قبل بکارید و از آن به خوبی نگهداری کنید.

شما میتوانید از هر سه راه برای کاشت گیاه ترخون اقدام کنید اما برای شروع، ما کاشت با بذر ترخون غنی شده را پیشنهاد میدهیم. لازم به تاکید است قبل از اقدام، روش های کشت گیاه ترخون را بشناسید و کاملا با میزان رطوبت، دما و فضای مناسب و… هر روش آشنایی داشته باشید.

بذر ترخون غنی اصلاح شده خانگی

فروش بذر ترخون

فروش بذر ترخون ترخون؛ یک گیاه با ده ها خاصیت

خواص بسیار بالای گیاه ترخون، سبب شده این گیاه در سراسر دنیا محبوب شود. در اینجا به برخی از این خواص اشاره میکنیم :

 • جلوگیری از رشد سلول های سرطانی
 • جلوگیری از بیماری های قلبی
 • تنظیم انقباض قلب
 • کاهش قند خون در بیماران دیابتی
 • جلوگیری از کم خونی
 • جذب ویتامین c
 • کنترل قند خون
 • محافظت از مخاط روده
 • جلوگیری از گرفتگی عضلات
 • حفظ سلامت استخوان
 • تقویت دندان ها
 • بهبود عملکرد دستگاه گوارش
 • فشار خون طبیعی
 • کاهش استرس
 • محافظت از موها و…

همچنین اگر به عنوان دم کرده از گیاه ترخون استفاده کنید، برای سوء هاضمه، سکسه، نفخ و استفراغ بسیار مقوی است.اما ممکن است با طبع گرم برخی از افراد سازگار نباشد و مشکلاتی برای آنها ایجاد کند.

علاوه بر این، شما میتوانید برای افزایش جریان خون مناسب و تسکین درد مفاصل، از روغن ترخون استفاده کنید. کافی است مقداری از آن را روی محل درد مفصل بگذارید و ماساژ بدهید. به دلیل گرم بودن گیاه ترخون، هنگام ضماد کردن، باعث گرم شدن و روان شدن جریان خون در رگ ها میشود. اما این مطلب را هم مد نظر داشته باشید که حتما با مشورت دکتر متخصص و با آشنایی کامل درباره عدم حساسیت نسبت به روغن ترخون، اینکار را انجام بدهید. برای فهمیدن اینکه نسبت به روغن ترخون حساسیت دارید یا ندارید باید یک قطره از آن را روی پوست آرنج خود امتحان کنید و اگر التهاب یا تحریک پوستی رویت کردید، از ادامه دادن به استفاده از آن خودداری کنید.

البته لازم به ذکر است استفاده زیاد و بیش از حد با این توجیه که خواص زیادی دارد، پیشنهاد نمیشود. به این دلیل که استفاده نا به جا و بیش از حد، ممکن است باعث سرطان شود همچنین خانم های باردار به هیچ عنوان از این گیاه استفاده نکنند چون باعث قاعدگی و سقط جنین میشود همچنین به دلیل طبیعت گرم گیاه ترخون، برای گرم مزاجان اصلا توصیه نمیشود و استفاده زیاد از آن موجب نگرانی برای گرم مزاجان است.

حال اگر شما موفق شدید گیاه ترخون را بکارید و به درستی از آن نگهداری کنید، هم گیاه ترخون غنی اصلاح شده دارید، و هم بذر ترخون غنی اصلاح شده.
میتوانید در پخت غذاها و ده ها زمینه ی دیگر از آن استفاده کنید و حتی میتوانید آنها را بفروشید و در کنار استفاده مفید از آن، از فروش آن هم سود ببرید.
میتوانید هم به صورت خانگی و با استفاده از فروشگاه های آنلاین و غیر حضوری آنها را به فروش برسانید و هم به صورت گلخانه ای و کشت در باغچه، آنها را برای عموم به فروش بگذارید.

کود شیمیایی اوره سفید هم از دیگر کودهایی است که مورد استفاده قرار گیرد.

نکته جالب :

بانوان خانه دار از ترخون در درست کردن خیارشور استفاده کنند. زیرا این گیاه عطر و مزه ی فوق العاده ای به خیار شور میدهد…

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *