ترخون یک گیاه معطر و از نوع بوته ای است که براساس شکل ظاهری، برگ های آن به صورت کشیده و ضعیف می باشد از نظر تاریخی قدمت زیادی دارد و به صورت ادویه ای خواص درمانی بالایی دارد و می توانید به عنوان بذر خریداری کنید و سپس از گیاه آن استفاده کنید بذر ترخون مرغوب سرشار از آهن و کلسیم و منگنر می باشد خواستگاه رویش این گیاه مناطق سیبری بوده است و امروزه در دنیا دو نوع ترخون معروف وجود دارد که یکی ترخون فرانسوی است و دیگری ترخون روسی می باشد.

بذر ترخون مرغوب ارگانیک بزرگ

خرید بذر ترخون

خرید بذر ترخون ترخون طعم دهنده غذا می باشد و به عنوان نمک غذا می توان از آن استفاده نمود از این رو این گیاه نمک سبز طبیعی نامیده می شود و برای افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی می باشند مناسب تر از مصرف نمک است ویتامین های موجود در این بذر شامل ویتامین A و C می باشد.

اگر بسیار خسته می شوید و به دنبال آرامش می باشید دم کرده ترخون شما را می تواند آرام کند بنابراین یکی از کاربردهای مفید این گیاه برای افرادی بیش فعال می باشد.

اگر هنوز این گیاه را به صورت دارویی و در جهت سلامت خود استفاده ننموده اید شاید ذکر خواص این گیاه شما را به مصرف این گیاه علاقمند کند:

ترخون یک گیاه ضد یبوست است و موجب تکرار بیشتر ادرار می شود و سموم بدن بیشتر دفع می شود که این امر به سیستم کلیه و روده کمک می کند.

به دلیل ویتامین هایی که دارد سیستم بینایی را قویتر می کند و از مواردی چون آب مروارید جلوگیری می کند به دلیل داشتن ویتامین B12 در تقویت سیستم عصبی و محافظت نورون ها تاثیر فراوان دارد.

ترخون نقش بی حس کنندگی دارد و از زمان باستان برای کسانی که درد دندان داشتند تجویز می شد و به شکل جویده شدن برگها مورد استفاده قرار می گرفت به همین دلیل تسکین دهندگی ترخون برای دردهای پریود زنان نیز بسیار مفید است.

ترخون با تحریک معده و فرستادن سیگنال های گرسنگی به مغز موجب افزایش اشتها می شود.

روغن هایی فرار در ترخون وجود دارند که به گردش خون مناسب کمک می کنند این امر موجب تنظیم پخش مواد مغذی، اکسیژن و هورمون ها می شود اما استفاده آن به کودکان زیر 4 سال و زنان باردار توصیه نمی شود زیرا استراگول سمی برای این افراد مناسب نیست.

ترخون خاصیت ضد باکتریایی دارد و طبق پژوهش ها خطرناک ترین نوع باکتری های جهان را نیز می تواند از بین ببرد همچنین ترخون ماندگاری پنیر را نیز افزایش می دهد و در این زمینه یک نگهدارنده ارگانیک می باشد.

برگهای این گیاه با وجود داشتن آنتی اکسیدان های قوی می تواند به خوبی با رادیکالهای آزاد بدن مبارزه کند از این رو برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی موثر است.

عصاره ترخون در تقویت غشا و بهبود مقاومت هپاتوسیدها که سلول های اصلی تشکیل دهنده کبد هستند، کبد را از عوامل تهدید کننده محافظت می کند.

اگر عرقتان بوی بد می دهد با ترخون که گیاهی معطر است به کاهش این بوی بد کمک کنید.

پیش از وعده غذایی ترخون مصرف کنید تا موجب کاهش ترشح انسولین شود بدین ترتیب قند خون تنظیم می شود.

همچنین عصاره برگ ترخون به عنوان یک شامپوی ارگانیک در زیبایی موهای شما تاثیرگذار است.

حال با توجه به چنین خواص بالایی آیا می توانید از مصرف ترخون چشم پوشی کنید؟ پس بذر ترخون را خریداری نمایید و از خواص آن بهرمند شوید.

بذر ترخون مشهد

بذر ترخون مشهد باید در نظر داشته باشید حتی در مصرف گیاهان به عنوان منبع دارویی طبیعی، میزان مصرف را کنترل کنید و طبق دستورالعمل های موجود مصرف کنید تا عوارض دیگر نداشته باشد زیرا هر چیزی در صورت افراط مصرف عوارضی نیز برای سلامت بدن دارد.

گاهی برخی از گیاهان را باید با گیاهی دیگر همزمان مصرف نمود تا عوارض ناشی از استفاده به تنهایی آن کاهش یابد.

بذر ترخون آسیایی و جنوب اروپا و فرانسه که مصرف بالایی در این مناطق و ایران دارد با ترخون روسی نباید اشتباه گرفته شود ترخون فرانسوی که به معنای اژدهای کوچک است طعم تند و قوی دارد و برگ های سبز براق تری دارد.

ترخون روسی اما به صورت باغی است و در آب و هوای سرد مقاوم تر است و به ندرت کاربرد در آشپزی دارد گاهی اوقات برگهای جوان این گیاه در سالاد مورد استفاده قرار می گیرد.

بذر ترخون بزرگ

بذر ترخون بزرگ انواع مختلفی از بذرهای ترخون وجود دارد و در این میان بذر ترخون بزرگ روسی تا ارتفاع 1 متر نیز رشد می کند این ترخون ها دارای عطر بسیار خوبی می باشند.

کاشت بذر ترخون در اواخر فصل زمستان باید آغاز گردد و در بهار نیز به محل اصلی انتقال داده می شود یعنی مراحل کاشت و برداشت این گیاه در محل متفاوتی انجام می شود.

آنچه که به آن بذر ترخون بزرگ می گویند نوعی از ترخون است که ریشه کوهی دارد و برگهای آن در فصل تابستان نسبتا بزرگ می شوند طعم آن سوزاننده است و این نوع ترخون عاقرقرحا نامیده می شود.

این نوع از ترخون پس از مصرف موجب باز شدن مجاری مسدود می شود به عنوان مثال با دمیده شدن گرده انسداد بینی را باز می کند.

اگر سر یک تکه عاقرقرحا را آتش بزنید و دود آن را با بینی تنفس کنید برای دردهای میگرنی فوق العاده تاثیرگذار است.

بذر ترخون خانگی

بذر ترخون خانگی ابتدا باید مشخص کنید کدام نوع از ترخون را تمایل دارید پرورش دهید با توجه به هدف خودتان، برای کاشت ترخون فرانسوی به قلمه ریشه دار گیاه نیاز دارید اما برای کاشت ترخون روسی نیازمند بذر ترخون می باشید به ریشه حساس ترخون فرانسوی دقت نمایید تا هنگام قلمه زدن آسیب نبیند.

برای کاشت در خانه شما نیاز به یک باغچه کوچک خانگی خواهید داشت که خاک آن ترکیبی از خاک برگ و ورمی کمپوست باشد. علاوه بر این خاک باغچه ای هم باید داشته باشید.

روش دیگر کاشت ترخون کاشت در گلدان می باشد در این روش کاشت به خاک باغچه، کوکوپیت و پیت ماس نیاز دارید خاک، نور، آبیاری مناسب و آفات گیاهی از مهمترین مسائل کاشت ترخون در گلدان است.

در کاشت داخل گلدان میزان PH باید بین 6.5 و 7.5 باشد به طور کلی ترخون در مناطق گرم و آفتابی باید کاشته شود به حداقل 8 ساعت تابش نور نیاز دارد و در گرمای شدید روز باید به محل خنک تری منتقل شود این گیاه به آبیاری زیادی احتیاج ندارد و تنها هنگامی که سطح رطوبت خاک بسیار پایین است باید آبیاری شود این گیاه تنها در موارد خاصی ممکن است با بیماریهای قارچی مواجه شود که با قارچ کش ها می توان این مشکل را حل کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *