بذر

نام علمی گوجه فرنگی Solanum lycopersicum (به معنی هلو گرگ) است، اگرچه شما متون قدیمی تری را خواهید یافت که از نام Lycopersicon esculentum استفاده می کنند. گوجه فرنگی به همراه گوجه فرنگی، فلفل، بادمجان، سیب زمینی، تنباکو و غیره از خانواده Solanaceae یا شب بو هستند. بهترین شواهد موجود در مورد اهلی‌سازی نشان می‌دهد که گوجه‌فرنگی از گوجه فرنگی (Solanum pimpinellifolium) در پرو امروزی مشتق شده است. اجدادی شبیه گوجه فرنگی گیلاسی سپس به مکزیک برده شد، جایی که بسیاری از تنوع محصول مدرن توسعه یافت.

تا همین اواخر، منشا و اهلی شدن گوجه فرنگی در هاله ای از ابهام قرار داشت. نزدیکترین خویشاوندان وحشی در آمریکای جنوبی یافت شد، اما مرکز تنوع برای اشکال کشت شده در مکزیک حدود 2000 مایلی شمال بود. مطالعات مولکولی اخیر نشان داده است که نزدیکترین خویشاوند وحشی گوجه فرنگی فعلی (S. pimpinellifolium) است که در سراسر پرو و اکوادور توزیع شده است. S. pimpinellifolium و S. lycopersicum حدود 78000 سال پیش، بسیار قبل از اینکه انسان ها در چشم انداز آمریکای جنوبی باشند، از هم جدا شدند.

بذر

 

دانه گوجه فرنگی

در فرآیند اهلی‌سازی، گوجه‌فرنگی دست‌کم دو گلوگاه ژنتیکی را تجربه کرد که بذر نعنا فلفلی هم که در آن تنوع ژنتیکی به‌طور متوالی در مقایسه با گونه‌های وحشی کاهش یافت. این محصول توسط اسپانیایی‌ها پس از تسخیر آزتک‌ها در سال 1521 به اروپا وارد شد. اولین گوجه‌فرنگی‌ها در اروپا با نام «pomme d’amor» (سیب عشق) در فرانسه و «pomi d’oro» در ایتالیا شناخته شدند. که اخیراً نشان می‌دهد که حداقل یکی از اشکال اولیه از نوع میوه‌های زرد یا نارنجی بوده است.

از اروپا و مکزیک، گوجه فرنگی از طریق تجارت دریایی در سراسر جهان پخش شد. در این فرآیند، گوجه فرنگی به تعداد شگفت انگیزی از انواع میراث متنوع تبدیل شده است. تقریباً همه اینها بدون پرورش رسمی توسعه یافتند، و پرورش دهندگان سرگرمی و کشاورزان امروزه این سنت را ادامه می دهند. برخلاف سایر محصولات زراعی که به نظر می رسد تنوع ژنتیکی از طریق تلاش های اصلاحی معاصر کاهش یافته است، مطالعات ژنومیک اخیر افزایش تنوع ژنتیکی را در ارقام مدرن و رسمی در مقایسه با ارثی ها نشان داده است. این افزایش به استفاده از خویشاوندان وحشی به عنوان منابع تنوع ژنتیکی برای مقاومت به بیماری و سایر صفات نسبت داده شده است. در فرآیند درون‌سازی یک یا چند ژن هدف، بخش‌های اطراف ژنوم به سمت رقم جدید حرکت می‌کنند که مانند بذر نعنا تهران می باشد.

بذر

بذر نعنا تازه

گوجه فرنگی های مدرن چندین کلاس و رنگ متفاوت در بازار را در بر می گیرند. این طبقات شامل انواع گیلاس با شکل های گرد، انگور و گلابی است. انواع سالادت که شبیه انواع گیلاس اما بزرگتر هستند. انواع برش گرد بزرگ؛ انواع خمیر یا آلو که دارای دیواره های ضخیم با مواد جامد بالا هستند که عمدتاً برای پردازش استفاده می شود. و انواع ارثیه گونه وحشی، S. pimpinellifolium، گاهی اوقات به عنوان یک گوجه فرنگی کشت می شود و به راحتی با انواع اهلی تلاقی می کند. میوه‌های گوجه‌فرنگی می‌توانند در زمان بلوغ به رنگ‌های مختلفی از جمله قرمز، نارنجی، زرد، سبز، بنفش، صورتی، قهوه‌ای، سیاه و رنگ‌های مختلف تبدیل شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *