بذر

رشد گیاهان از بذر راهی عالی برای شروع باغبانی زودتر در فصل است. با نور مناسب و برخی تجهیزات ساده، رشد از بذر تا برداشت آسان است.

از آنجایی که هر گیاه دارای الزامات منحصربه‌فردی برای شروع بذر است، با رشد تنها چند گونه به شروع کوچک کمک می‌کند. شروع برخی از دانه ها  مانند گوجه فرنگی و گل همیشه بهار به خصوص در داخل خانه آسان است. دیگر انتخاب های خوب برای مبتدیان ریحان، زینیا، کولئوس، نستورتیوم و کیهان هستند. اگر مبتدی هستید ابتدا آن ها را انتخاب کنید و سپس به سراغ دانه های شلوغ تری مانند گل اطلسی بروید.

هدف از شروع بذر این است که نهال های خود را برای بیرون رفتن در زمانی که هوا مساعد است آماده کنید. با نگاه کردن به بسته بذر شروع کنید که باید به شما بگوید چه زمانی بذرها را در داخل شروع کنید. معمولاً چیزی شبیه این می‌گوید: «شش تا هشت هفته قبل از آخرین یخبندان در داخل بکارید».

بذر

بذر سبزیچات

برخی از انواع سبزیجات، مانند لوبیا و کدو، بهتر است در خارج از منزل شروع شوند. رشد آنها در داخل خانه فایده چندانی ندارد زیرا به سرعت جوانه می زنند و رشد می کنند. این بذرها معمولاً با علامت ” کاشت مستقیم ” مشخص می شوند.

شما می‌توانید بذر نعنا فلفلی را تقریباً در هر نوع ظرفی شروع کنید، به شرطی که عمق آن حداقل 2 تا 3 اینچ باشد و دارای سوراخ‌های زهکشی باشد. اگر شما از نوع DIY هستید، ممکن است بخواهید نهال‌ها را در فنجان‌های ماست، کارتن‌های شیر یا لیوان‌های کاغذی بکارید. من راحتی سینی هایی را که مخصوص شروع بذر ساخته شده اند ترجیح می دهم. پر کردن سینی ها آسان است، سیستم آبیاری رطوبت ثابت را تضمین می کند و من می توانم آنها را به راحتی جابجا کنم.

خاک گلدانی را انتخاب کنید که برای رشد نهال ساخته شده است. از خاک باغچه خود استفاده نکنید یا از خاک گلدان گیاهان آپارتمانی خود استفاده مجدد نکنید. با یک مخلوط تازه و استریل شروع کنید که نهال های سالم و عاری از بیماری را تضمین می کند مانند بذر نعنا تهران باشد.

بذر

بذر نعنا تازه

قبل از پر کردن ظروف خود، از یک سطل یا وان برای مرطوب کردن مخلوط کاشت استفاده کنید. هدف این است که آن را مرطوب کنید اما خیس نشوید. شکننده، نه شلخته ظروف را پر کنید و خاک را محکم ببندید تا شکاف ها از بین بروند.

به یاد داشته باشید که بیشتر مخلوط ها حاوی مواد مغذی اندکی هستند، بنابراین باید چند هفته پس از جوانه زدن نهال ها را با کود مایع تغذیه کنید و تا زمانی که آنها را در باغ پیوند دهید ادامه دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *