این بازرگانی امکان خرید و فروش بذر مرغوب انواع گیاه دارویی مانند اسطوخودوس و چای ترش را در شهر های مختلف منجمله اصفهان دارد.
کیفیت اسانسی که از گل های اسطوخودوس و گیاه دارویی زیره سبز استخراج می شود از برگ های آن دارای کیفیت بهتری هستند و میزان آن به نوع واریته گیاه و شرایط زمین و آب و هوای محل رویش بستگی دارد. مقداری اسانسی که معمولا از گل بدست می آید حدود یک درصد است. از جمله ترکیباتی که در اسانس این گیاه یافت می شود می توان به استات لینالیل، اسید بوتیریک و اسید والریک اشاره نمود.

خواص دارویی اسطوخودوس
اسطوخودوس باکتری ها را از بین می برد و با استفاده از آن می توان روماتیسم و برخی از بیماری های عصبی را درمان نمود. در طب قدیم از این گیاه برای پایین آوردن تب و برطرف کردن مشکلات معده استفاده می کردند. گیاه اسطوخودوس آرامبخش می باشد. ابو علی سینا از گیاه اسطوخودوس برای درمان بیماری هایی نظیر مالیخولیا و صرع بهره می برده است. محصولات بهداشتی و آرایشی وابستگی شدیدی به اسانس این گیاه دارند و برای تهیه ادکلن، صابون و شامپو از آن بهره می برند. گل های اسطوخودوی مورد قبول تمام فارماکوپه های معتبر به عنوان دارو قرار گرفته است. با خوردن گل های اسطوخودوس احساس گرما به انسان دست می دهد و کمی تلخ می باشد. از این گیاه می توان برای درمان اسپاسم، سرفه و نفخ بهره برد.

بازار گیاه اسطوخودوس
بیشترین جای مصرف این گیاه و آویشن خشک کوهی استفاده در محصولات آرایشی و بهداشتی است که نسبت به استفاده دارویی آن برتر است. از جمله کشور های مطرح تولید کننده آن می توان به آمریکا، فرانسه، ایتالیا و مجارستان اشاره نمود. اسطوخودوس اثر صفرا بر و بادشکن نیز دارد و می تواند موجب افزایش نیروی بدن بشود. با مصرف این گیاه می توان بر بیماری هایی نظیر زردی، مشکلات کبد و طهال، حالت تهوع، برخی از سردرد ها، مشکلات اعصاب و ترشهات مهبلی غلبه نمود. در دوران بارداری باید این گیاه مصرف نشود. جوشانده آن را میتوان به صورت استعمال خارجی برای درمان روماتیسم استفاده کرد. به عنوان گیاه زینتی در کنار معابر و پارک ها می توان از اسطوخودوس استفاده نمود. افرادی که دارای طبع گرم و خشک می باشند بهتر است آن را با سکنجبین مصرف نمایند که دچار آشفتگی نشوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *