قیمت خرید بذر بادرنجبویه و گیاهان دیگر دارویی در این فروشگاه چقدر است؟ چگونه می توان بذر مرغوب تهیه نمود؟
کشت بادرنجبویه به سه روش مستقیم، غیر مستقیم و تکثیر رویشی انجام می گیرد.
کشت مستقیم: در فصل بهار می توان به صورت مستقیم بذر های بادرنجبویه را در زمین مورد نظر کشت نمود که برای این منظور در هر هکتار 6 تا 10 کیلوگرم بذر مورد نیاز است. البته برای جلوگیری از بیماری قبل از کاشت باید بذر ها را ضد عفونی نمود. فاصله ردیف های و عمق کاشت به ترتیب 60 و 1 سانتی متر می باشد.
کشت غیر مستقیم: ابتدا در فصل پاییز در گلخانه می توان بذور را با فاصله ردیفی 25 سانتی متر کشت نمود سپس نشا ها را در مرحله سه تا چهار برگی به زمین مورد نظر منتقل می نماییم. البته باید بدانیم در هر متر مربع حدود 275 نشا بدست می آید. در زمین اصلی فاصله بوته ها از هم و فاصله ردیف ها باید به ترتیب 10 و 60 سانتی متر باشد. بعد از اینکه نشا ها به زمین اصلی منتقل شدند باید مواظب تنش رطوبتی به گیاه باشیم. مقدار نشا که برای هر هکتار مورد استفاده قرار می گیرد 50 تا 65 هزار بوته می باشد.

روش تکثیر بادرنجبویه

یکی از روش های تکثیر این گیاه استفاده از تقسیم بوته می باشد. برای این منظور بوته هایی که عمر دو تا سه ساله دارند را بعد از اینکه از زمین در می آوریم ابتدا تمیز کرده و سپس قسمت های مشکل دار و خراب یا پوسیده را قطع می کنیم و پس از تقسیم به 3 یا چهار قسمت آن ها را به زمین مورد نظر انتقال می دهیم. البته هر قسمت باید کامل بوده و دارای ریشه، ساقه و چند برگ باشد. برای کاشت این قسمت ها باید زمین اصلی را به قطعاتی به عرض حدود دو متر تقسیم کنیم و در فصل پاییز یا اوایل بهار آنها را بکاریم. عملکرد بادرنجبویه به روش تکثیر رویشی حدود 5 تن در هکتار می باشد. برگ ها را می توان در دمای 20 تا 35 درجه سانتی گراد خشک کرد.

منبع: گیاهان دارویی و زینتی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *