بذر

میخک ها فوراً به یک باغ رنگ می بخشند. فرقی نمی‌کند از آن‌ها در یک تخت گل، در باغ صخره‌ای، در ظروف یا به عنوان حاشیه استفاده کنید، تنوع رنگ‌های موجود در داخل و خارج به ارزش تزئینی می‌افزاید. میخک ها دارای ساقه های مستقیم هستند و می توانند تقریباً 18 اینچ رشد کنند.

این گیاهان با ماندگاری طولانی شکوفه‌های کامل و بزرگی دارند که عطری تند از خود می‌دهند که نادیده گرفتن آن سخت است. به جای خرید گیاهان میخک، در پول خود صرفه جویی کنید و چالش رشد خود را بپذیرید. با شروع صحیح بذرها در داخل خانه شروع کنید. بذرها را تقریباً شش تا هشت هفته قبل از آخرین تاریخ یخبندان در منطقه خود شروع کنید.

بذر

 

1. یک ظرف با زهکشی خوب انتخاب کنید
ظرفی با سوراخ های زهکشی در پایین انتخاب کنید. از سینی بذر نعنا فلفلی گرفته تا ته یک کارتن خالی شیر استفاده کنید. اگر ظرف دارای سوراخ های زهکشی نیست، سوراخ ها را در ته آن ایجاد کنید.

2. ظرف را استریل کنید
یک قسمت سفید کننده را با نه قسمت آب مخلوط کنید. ظرف را به مدت 15 دقیقه در محلول خیس کنید و بگذارید در هوا خشک شود. این سینی بذر را استریل می کند.

3. ظرف را با مخلوط گلدانی پر کنید
ظرف را با مخلوط گلدان مرطوب به اندازه یک اینچ از بالا پر کنید. با انگشتان خود به آرامی خاک را فشار دهید تا در ظرف محکم شود.

4. بذرها را بکارید
دانه ها را روی سطح خاک بپاشید. آنها را تقریباً 2 اینچ از هم فاصله دهید. بذرها را با یک لایه 1/8 اینچی خاک بپوشانید. خاک را به آرامی فشار دهید تا روی بذرها سفت شود.

5. دانه ها را مرطوب کنید
روی سطح خاک و بذر مانند بذر نعنا تهران آب بپاشید تا مرطوب شود. از استفاده از آب جاری خودداری کنید زیرا می تواند دانه ها را بشوید و از بطری اسپری استفاده کنید.

بذر

بذر نعنا تازه

6. گلدان را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید
توصیه می شود که ظرف را در یک کیسه پلاستیکی شفاف قرار دهید یا از پوشش پلاستیکی برای پوشاندن آن استفاده کنید. کیسه را با یک نوار الاستیک یا کراوات پیچشی ببندید. پوشاندن ظرف به مرطوب ماندن خاک کمک می کند.

7. گلدان را در یک مکان گرم نگه دارید
ظرف را در جای گرم قرار دهید. محدوده دمایی 65 تا 75 درجه فارنهایت را هدف قرار دهید. در صورت نیاز ظرف را نزدیک بخاری قرار دهید یا از یک پد گرم کننده در زیر آن استفاده کنید.

8. منتظر جوانه زدن باشید
ظرف را هر روز چک کنید و در صورت نیاز آب را روی خاک مه پاش کنید، سعی کنید آن را مرطوب نگه دارید. به محض جوانه زدن بذرها پلاستیک را بردارید.

9. در مکانی آفتابی قرار دهید
ظرف را به یک پنجره آفتابی منتقل کنید تا نهال ها رشد کنند. به بررسی رطوبت خاک ادامه دهید و در صورت نیاز آن را با آب اسپری کنید.

10. پیوند به باغ
هنگامی که نهال ها دارای دو برگ واقعی هستند آنها را در بیرون در منظره بکارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *