بذر

بذر میخک را در اواخر زمستان در داخل خانه شروع کنید و به محض برطرف شدن خطر یخبندان، می توانید نهال های خود را پیوند بزنید. دانه های میخک برای زنده ماندن به چند چیز اساسی نیاز دارند، از جمله گلدان، خاک، آب و نور. هنگامی که در زمین قرار می گیرید، نهال های شما به رشد خود ادامه می دهند و در تمام تابستان شکوفه های زیبایی تولید می کنند. میخک پس از کاشت به حداقل مراقبت نیاز دارد و تا اولین یخبندان شکوفا می شود.

خوب است بدانید که برای کاشت بذر میخک می توانید از کود اسید هیومیک مایع استفاده کنید.

بذر میخک باید در ظرف کم عمق کاشته شود. در حالی که سینی های کاشت تجاری یا بذر برای گیاهان میخک کار می کنند، گزینه های دیگر نیز کارساز خواهند بود. ظروف پلاستیکی یا کاغذی بازیافت شده مانند فنجان های ماست، کارتن های کوچک شیر یا کارتن های تخم مرغ به خوبی به عنوان بستر کوچک و سرپوشیده برای بذر میخک عمل می کنند. خاک گلدانی که برای رشد بذرها یا مخلوط های گلدانی که برای گل ها طراحی شده اند، هم به خوبی محیط رشد دانه های میخک را به کار می گیرند.

بذر

بذر میخک

ظروف برای شروع بذر نعنا فلفلی و میخک باید چند سوراخ در ته آن ایجاد شود تا امکان زهکشی فراهم شود. ترکیب خاک با مقدار کمی آب به نگه داشتن خاک در یک مکان کمک می کند و پوشاندن دانه ها را آسان تر می کند. داخل هر فنجان خاک بریزید سپس چند دانه میخک اضافه کنید. بذرها را با پاشیدن خاک بپوشانید سپس در یک مکان آفتابی و گرم قرار دهید. پوشاندن گلدان ها با یک لایه پلاستیکی شل یا با یک ظرف پلاستیکی شفاف و معکوس، دانه ها را مرطوب و گرم نگه می دارد.

پس از جوانه زدن بذر میخک پوشش پلاستیکی یا درب آن را می توان برداشت و نهال ها را در یک اتاق یا پنجره آفتابگیر قرار داد. جوانه زدن بذر میخک بسته به گرما و میزان نور دریافتی آنها از سه تا پنج روز طول می کشد. هر فنجان دارای چندین نهال است و چند هفته پس از جوانه زدن می توان آن را نازک کرد.

هنگامی که نهال های میخک حدود 2 اینچ بلند شدند آنها را با کشیدن همه نهال به جز بزرگترین نهال در هر گلدان نازک کنید. اگر بذر نعنا تهران در یک گلدان کاشته شده اند آنها را به اندازه یک نهال بزرگ در هر 2 اینچ نازک کنید. نهال های رد شده را می توان دور انداخت یا به توده کمپوست اضافه کرد. اجازه دهید گیاهان میخک در داخل رشد کنند تا زمانی که حدود 5 اینچ بلند شوند.

در زیر نهال میخک کود شیمیایی اوره شیراز تا رشد آن چندین برابر گردد.

بذر میخک

اجازه دهید میخک ها در داخل خانه رشد کنند تا زمانی که خطر سرمازدگی برطرف شود. هر منطقه متفاوت است بنابراین با یک نقشه منطقه مشورت کنید تا مطمئن شوید که نهال ها قبل از گذشت تاریخ یخبندان در فضای باز بیرون نروند. گیاهان میخک را می‌توان در روز در فضای باز قرار داد تا سفت شوند و شب‌ها در صورت نیاز تا زمانی که تاریخ یخبندان بگذرد داخل آن قرار داد.

یک باغ آفتابی را انتخاب کنید و نهال میخک را پیوند بزنید. میخک ها را با فاصله 12 اینچ از هم بکارید و در صورت نیاز آبیاری کنید. آنها برای زنده ماندن به حداقل مراقبت نیاز دارند. انتظار داشته باشید که در طول بهار و تابستان شکوفه‌ها را ببینید و در اوایل زمستان این شکوفه‌ها باریک شوند. میخک ها چند ساله هستند، بنابراین هر سال بدون بذر بیشتر رشد می کنند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *